W roku szkolnym 2014/2015 nasza szkoła przystąpiła do udziału w projekcie edukacyjnym „Żywe obrazy” zorganizowanym przez Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Jaworznie, którego finał odbył się 13 maja. Naszym zadaniem było wykonanie żywego obrazu Gustava Klimta „Złota Adela”.
Przygotowania do projektu rozpoczęły się już w grudniu, kiedy to szkolne koordynatorki – p. Paulina Piechna i p. Aneta Baran – zorganizowały wielką zbiórkę złotych papierków po czekoladkach. Wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy „19” oraz ich rodziny zajęli się pałaszowaniem słodyczy, dzięki czemu udało się zgromadzić całkiem sporą górę złotek. Tło obrazu przygotowały piąto- i szóstoklasistki pod bacznym okiem p. A. Baran, zaś strój modelki Klimta wykonała Alicja Tomczyk z klasy VI, która wcieliła się w tytułową Adelę. Prace nad stworzeniem obrazu trwały przez wiele tygodni i okazały się bardzo żmudne, ale efekt był tego warty. Alicja jako „Złota Adela” wyglądała zjawiskowo. Zaznaczyć trzeba, że nie udałoby się to, gdyby nie misterna fryzura i makijaż modelki, które wykonała mama Ali,
p. Katarzyna Tomczyk. Całości dzieła dopełniły przygotowane pod kierunkiem p. P. Piechny postery i wystąpienia muzealnych kustoszy, w których wcielili się Alicja Dubiel i Michał Góral z klasy VI. Oni to w niezwykle zajmujący sposób przybliżyli życiorys malarza i interpretację prezentowanego dzieła.
Podczas finału, który odbył się w „1”, efekty swoich działań zaprezentowało dwanaście szkół, po czym jurorzy udali się na narady. Z ogromną radością mamy zaszczyt poinformować, że nasz „żywy obraz” zrobił na nich największe wrażenie, dzięki czemu w konkursie zajęliśmy I miejsce! Dziękujemy wszystkim, którzy – w mniejszym lub większym stopniu – przyczynili się do naszego sukcesu.