9 września 2016 r. w godzinach przedpołudniowych urzeczywistniły się słowa jednej ze znanych piosenek: “Iść, ciągle iść w stronę słońca…”.

Na szczęście nie trzeba było nigdzie daleko wyjeżdżać, a to dzięki teleskopowi i odpowiednim filtrom.

Nasza podróż rozpoczęła się wykładem na temat powstania Słońca i jego budowy, zjawisk zachodzących na jego powierzchni, takich jak protuberancje, rozbłyski, burze i wiatr słoneczny oraz plamy słoneczne. Tym ostatnim poświęcono najwięcej uwagi omawiając ich specyfikę i wpływ na ilość światła docierającego do Ziemi.

Po części teoretycznej przystąpiliśmy do zajęć praktycznych z wykorzystaniem teleskopu. Każdy uczeń i pracownik naszej szkoły miał możliwość zaobserwować na jasnej tarczy naszej najjaśniejszej gwiazdy trzy duże plamy słoneczne.

Kilka słów o Słońcu

Kilka słów o Słońcu

Pierwsze obserwacje

Pierwsze obserwacje

Pierwsze obserwacje

W oczekiwaniu na swoją kolej

W oczekiwaniu na swoją kolej

Pierwsze obserwacje

Pierwsze obserwacje

Teleskop zakupiony z grantu "Pomysły chroniące środowisko"

Teleskop zakupiony z grantu “Pomysły chroniące środowisko”

Korekcja obrazu widzianego przez teleskop

Obserwujemy

Krótkie objaśnienie

Obserwują mali…

... i duzi

… i duzi

Na koniec pamiątkowe zdjęcie