15 września, mimo godzin wieczornych, o 19:00, sala gimnastyczna wypełniła się dziećmi, ich rodzicami, dziadkami i nauczycielami. Tematem spotkania były zagadnienia związane z zanieczyszczeniem światłem oraz z Księżycem. Uczestnicy mogli wzbogacić swą wiedzę o informacje nt. jego budowy, wielkości, odległości od Ziemi, hipotez dotyczących powstania, pływów, złudzeń optycznych, ukształtowania powierzchni i innych. Zaskakujące było to, że na Księżycu też możemy spotkać Alpy, Karpaty czy krater – noszący nazwę patrona naszej szkoły – Kopernik.

Po części teoretycznej nastąpił przemarsz na polne wzgórze, z którego mogliśmy obserwować tarczę Księżyca za pomocą teleskopu, w trzech różnych powiększeniach. Dzięki temu można było zobaczyć kratery i inne nierówności skorupy księżycowej. Dodatkową atrakcję stanowiły konkursy dotyczące zagadnień związanych z wcześniej wysłuchaną prelekcją.

W nocnym spotkaniu, które zakończyło się ok. 21:30, wzięło udział ok. 130 osób w różnym wieku. Najmłodsza trzy lata, najstarsza… .

Spotkanie nie tylko wyposażyło uczestników w wiedzę, ale stanowiło także świetną okazję do relaksu w nocnej, baśniowej scenerii wśród pachnących kończącym się latem pól.

Pierwsze nocne spotkanie

Uczestnicy prelekcji

Pierwsi obserwatorzy

Obserwujemy

img_6538

Obserwujemy

Obserwujemy

Obserwujemy

Obserwujemy

Obserwujemy

Księżyc w naszym telesKsiężyc w naszym teleskopiekopie

Krater na Księżycu

Powierzchnia Księżyca

W doborowym towarzystwie rozwiązujemy zadania

W doborowym towarzystwie rozwiązujemy zadania

W doborowym towarzystwie rozwiązujemy zadania

Zwycięskie grupy

Najwytrwalsi obserwatorzy