Wieczorną porą, 30 września, uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami oraz mieszkańcy naszego miasta mieli możliwość wzięcia udziału w drugich nocnych obserwacjach astronomicznych. Spotkanie rozpoczęliśmy, jak zazwyczaj, w sali gimnastycznej naszej szkoły, gdzie poszerzyliśmy swoją wiedzę nt zanieczyszczenia sztucznym światłem i jego wpływu na życie zwierząt. Przypomnieliśmy także kilka podstawowych informacji nt Saturna. Po tym wstępie i wspólnym zdjęciu przed szkołą udaliśmy się na miejsce obserwacji. Wieczór przywitał nas ciepłym wiatrem, jednak na miejscu okazało się, że główny bohater spotkania, Saturn, znajduje się za gęstą chmurą. Korzystając z okazji rozpoczęliśmy tą część spotkania od zadań konkursowych dot. wcześniejszej prelekcji. Na szczęście Saturn w końcu ukazał się naszym oczom. Przesłaniała go delikatna chmurka, dlatego zdecydowaliśmy się na obserwację na mniejszym powiększeniu. Naszym oczom ukazała się niewielka, bo znacznie od nas oddalona, jasna planeta otoczona charakterystycznymi pierścieniami. Chmury ustąpiły też częściowo z gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy oraz ukazał się nam gwiazdozbiór Kasjopei, dlatego udało się nam je odnaleźć na nieboskłonie i krótko o nich opowiedzieć. Po tej części nastąpiła druga część pytań konkursowych, a po nich każdy mógł jeszcze raz zerknąć w teleskop, aby podziwiać przez niego gwiazdy tworzące Wielką Niedźwiedzicę. Spotkanie zakończyło się rozdaniem upominków dla grup, które uzyskały największą liczbę punktów w obu częściach pytań konkursowych.

Już dziś zapraszamy na kolejne nocne obserwacje, których termin podamy na naszej stronie internetowej już niebawem.

Trochę informacji nt zanieczyszczenia sztucznym światłem

Kilka słów o Saturnie

Wspólne zdjęcie

Zadania

Sprawdzamy odpowiedzi

Przygotowanie teleskopu

Obserwujemy

Zadania

Zadania

Obserwujemy

Zwycięskie grupy