Fragment listu Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Jaworznie, skierowanego do Dyrektorów placówek:

W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Zdrowia, który obchodzony jest 7 kwietnia w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia informuję iż hasłem przewodnim tegorocznej kampanii jest Depresja- porozmawiajmy o niej.

Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. To choroba charakteryzująca się uporczywie utrzymującym się uczuciem smutku, utratą zainteresowania czynnościami, które na ogół sprawiają chorej osobie przyjemność.

U osób cierpiących na depresję występują następujące objawy: brak energii, zmiana apetytu, dłuższy lub krótszy sen, stany lękowe, trudności z koncentracją, niezdecydowanie, niepokój, poczucie bycia bezwartościowym, poczucie winy i beznadziei, myśli o samookaleczaniu lub myśli samobójcze.

Depresja jest czymś, co może zdarzyć się każdemu. Nie jest oznaką słabości. Depresję można leczyć za pomocą psychoterapii, leków przeciwdepresyjnych lub obu tych metod jednocześnie. Lepsze zrozumienie tego, czym jest depresja i w jaki sposób można jej zapobiec lub leczyć pomoże zmniejszyć stygmatyzację związaną z tą chorobą i może zachęcić więcej osób do szukania pomocy.

Prezentacja na temat depresji

Depresja u dziecka