W dniu 5 czerwca 2017r. przedszkolaki z Oddziałów przedszkolnych naszej Szkoły uczestniczyły w wyjeździe do GEOsfery – Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej. Jest to miejsce dawnego kamieniołomu Sadowa Góra, które teraz zostało pięknie zagospodarowane na teren rekreacyjny. Po tym zakątku oprowadzali nas przewodnicy.

Wycieczka rozpoczęła się warsztatami prowadzonymi przez pracowników Ośrodka, którzy jak mało kto wiedzą, co znajduje się głęboko pod naszymi stopami, skąd się wzięło i kiedy. Dzieci zajęły miejsca w sali wykładowej, gdzie pani Ewa Bałazińska opowiadała nam o Nothosaurususie ”fałszywej jaszczurce”, która zamieszkiwała te tereny, a tryb jej życia przypominał życie współczesnej foki. W zgromadzonych skałach oglądały znalezione kawałki kości i zębów. Każdy mógł potrzymać w ręce model czaszki dinozaura. Dzieci zobaczyły też kamień zwany galeną, od którego pochodzi nazwa jaworznickiej galerii. Przedszkolaki miały możliwość obejrzeć różnorodne okazy paleontologiczne. Następnie wszyscy zawędrowali do ogrodu sensorycznego, gdzie za pomocą swoich zmysłów, przede wszystkim wzroku, węchu i dotyku poznawały różne zioła i kwiaty.

Następnie przedszkolaki wyruszyły na spacer, w trakcie którego zobaczyły hotele dla owadów. Dużym powodzenie cieszyły się poustawiane na trasie rzeźby gadów, z którymi dzieci chętnie robiły sobie zdjęcia. Szukały także szczątków dawnych zwierząt i muszelek odbitych w skałach. Stały na dnie dawnego morza, które jest również dnem kamieniołomu. Kolejnym etapem naszej wyprawy była zabawa na placu zabaw i pieczenie kiełbasek. Na zakończenie każdy z uczestników wycieczki otrzymał nasiona ziół i kwiatów, które mógł zasadzić na terenie Ośrodka.

Wszyscy wrócili do przedszkola uśmiechnięci i pełni niezapomnianych wrażeń.

Grupa 4,5-latków

Grupa 4,5-latków

Grupa starszaków

Grupa starszaków

Podczas wykładu

Podczas wykładu

Trochę o jaszczurach i historii wykopalisk

Trochę o jaszczurach i historii wykopalisk

Czas na odpoczynek na placu zabaw...

Czas na odpoczynek na placu zabaw…

... i na pyszną kiełbaskę

… i na pyszną kiełbaskę

Jedyna taka okazja, aby pobiegać po dnie morza

Jedyna taka okazja, aby pobiegać po dnie morza

W Geosferze można poznawać rośliny także dotykiem

W Geosferze można poznawać rośliny także dotykiem

Przedszkolacy "wstrzymują" Ziemię

Przedszkolacy “wstrzymują” Ziemię

Wspólne zdjęcie

Wspólne zdjęcie

Siejemy nasturcję

Siejemy nasturcje