Już po raz szesnasty Oddział PTTK w Jaworznie zorganizował dla uczniów jaworznickich szkół konkurs pod hasłem “Góry nasze Góry”.

Pierwszy etap konkursu polegał na przemierzaniu górskich szlaków i zdobywaniu szczytów, co zostało udokumentowane przez zdobyte punkty, potwierdzone w książeczkach GOT. Specjalne znaczenie, a jest to już tradycją, miał udział drużyn w Rajdzie Górskim Oddziału PTTK „Spełnione Marzenia”. Rajd ten odbył się w tym roku w Masywie Śnieżnika, tak więc to pasmo górskie stało się głównym motywem przewodnim całego konkursu.

Etap drugi – teoretyczny, jako finał konkursu, odbył się 14 listopada na sali obrad Urzędu Miasta. Uczestnicy pracowali z mapą, w trzyosobowych drużynach i rozwiązywali zadania dotyczące m. in.: poszukiwania punktów na mapie oraz pomiaru odległości pomiędzy wskazanymi punktami, określali współrzędne geograficzne. Naszą szkołę reprezentowali: Nadia Pieczara, Zofia Zarzeczny i Weronika Szczepańska. Dziewczyny dobrze poradziły sobie z zadaniami i napisały test najlepiej w swojej kategorii wiekowej. W drugiej części zmagań przystąpiono do indywidualnych odpowiedzi ustnych na zestaw trzech pytań. Można było wybierać spośród pytań łatwych za 5 punktów i trudnych za 10. Większość uczestników wybierała pytania łatwe chociaż i one sprawiały często trudność. Tematyka konkursu jest bowiem obszerna i znacznie wykracza poza wiedzę szkolną. Wyniki zmagań były dla nas korzystne. Zajęliśmy pierwsze miejsce zespołowo i w nagrodę przywieźliśmy kolejny puchar. Indywidualnie Nadia Pieczara z klasy VI zdobyła pierwsze a Zosia Zarzeczny 3 miejsce. W konkursie tym bardzo liczą się punkty zdobyte na górskich szlakach, dają na wstępie lepszy start w zmaganiach. W tym roku wyprzedziła nas Szkoła Podstawowa nr 16 i tylko wiedza dziewczyn pozwoliła nam wygrać. Mamy nadzieję, że na wiosnę uda nam się zachęcić więcej osób do udziału w górskich wędrówkach.

Do zobaczenia na szlaku !

Piszą o nas …