1 grudnia 1943 roku był tragicznym dniem w historii naszego miasta. Wtedy to odbyła się akcja likwidacyjna organizacji konspiracyjnych wchodzących w skład XX Batalionu Szturmowego AK w Jaworznie. Właśnie 1 grudnia w naszym mieście odbywają się uroczyste obchody Dnia Pamięci o tych wydarzeniach. Starsi wychowankowie “19” również postanowili się w nie włączyć.

O 10:00 uczniowie klas V-VII wzięli udział w wykładzie pracownika Muzeum Miasta Jaworzna, p. Piotra Burczego, którego głównym tematem była pacyfikacja leśniczówki w Jeziorkach. Podczas prelekcji poznali dramatyczne dzieje rodzin Preglerów, Abstorskich, Sołtysków i Poscha.

O 12:00 zaś siódmoklasiści udali się do Teatru Sztuk na główne uroczystości miejskie. Wysłuchali wykładu prezesa jaworznickiego Oddziału Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej, p. Rafała Sobóla, przywołującego wydarzenia sprzed 74 lat oraz występu jaworznickiego chóru “Sokół”.
Podczas uroczystości ogłoszono również wyniki miejskiego konkursu historycznego “Armia Krajowa”, w którym Joasia Golonek zdobyła II miejsce.

Dzień ten – pełen powagi i zadumy – uzmysłowił uczniom, w jak trudnych czasach żyli ich przodkowie, z jakimi problemami musieli się borykać i dlaczego należy im się pamięć i ogromny szacunek.

Więcej na ten temat można przeczytać tu.