17 kwietnia 2018r. uczniowie klasy I, II i V zawitali do niepozornej „Osikowej Doliny” w Koziegłowach. Na początku dzieci wysłuchały historii o osice, a następnie uczestniczyły w warsztatach plastycznych.

Dlaczego to miejsce cieszy się taką popularnością? “Osikowa Dolina” od zawsze była częścią Jury, niezwykłą i odmienną. Jej mieszkańcy od XIX wieku wykorzystywali naturalne zasoby osikowego drewna, z jego niedoskonałości i miękkości uczynili sztukę! Siłą męskich rąk powstawało łyko, z którego kobiece dłonie wyczarowywały piękne kwiaty, kapelusze, maty, zabawki i dekoracje. Tu kontynuowana jest XIX-wieczna tradycja. Narzędzia i technologia pozostały niezmienne, ale surowiec – choć wydaje się delikatny i kruchy – jest trwały, a także mocny, co daje ogromne możliwości. Dlatego kontynuatorzy poszukują nowych form i podejmują ciekawe wyzwania, przełamując bariery, czego najlepszym przykładem jest uszyty przez nich największy na świecie kapelusz z osiki wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Wszystkie wyroby wykonane ręcznie z drewna osikowego są naturalne i ekologiczne. Technologia polega na ręcznym struganiu odpowiednimi heblami drewna osikowego na bardzo cienkie łyko (wióry) o grubości od 0,15 do 0,4 mm. Z nich następnie wycinane, wyplatane i formowane są poszczególne elementy, później wyroby i kompozycje. Cała reszta to precyzja ręki cieśli, zręczność palców i magia wyobraźni.

Każde dziecko odwiedzające „Osikową Dolinę” mogło samodzielnie wykonać dwie ozdoby: serduszko i koszyczek, spróbować smacznych maślanych ciasteczek oraz kupić prezenty dla najbliższych. Następnie dzieci wraz z opiekunami udały się do ogrodu. Czekając na pieczone kiełbaski, biegały w blasku wiosennego słońca, grały w piłkę, bawiły się z pieskiem właścicieli. Na koniec, gdy już kiełbaski się upiekły, dzieci zjadły je ze smacznym chlebkiem, bułeczkami, keczupem i ogórkiem.

Wyjazd był bardzo udany, a dzieci poszerzyły swoją wiedzę i umiejętności.