W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w konkursie czytelniczym „Wielka Liga Czytelników”. Jest to projekt czytelniczy o zasięgu wojewódzkim skierowany do uczniów klas I-VII szkół podstawowych. Konkurs jest organizowany w dwóch grupach wiekowych: dla klas I–III i IV–VII. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych czytelników wśród uczniów szkół podstawowych, promowanie czytelnictwa, rozwijanie umiejętności uczniów w zakresie czytania ze zrozumieniem, wyszukiwania informacji, kojarzenia faktów, zdolności językowych.

Konkurs składa się z trzech etapów. Etap pierwszy prowadzony jest przez koordynatora w szkole, a jego celem jest wyłonienie trójki półfinalistów (z każdej kategorii wiekowej), którzy zdobędą 6 sprawności czytelniczych oraz najlepiej napiszą test kwalifikacyjny.

Początkowo do konkursu w szkole zgłosiło się kilkanaścioro uczniów w każdej kategorii wiekowej. Niestety, przeczytanie sześciu książek i wypełnienie do każdej z nich testów okazało się dla części uczniów zbyt dużym wyzwaniem. O udział w półfinale miejskim walczyło pięcioro uczniów z klas I–III i czworo uczniów z klas IV–VII.

Po teście kwalifikacyjnym , półfinalistami zostali :

– w grupie młodszej: Filip Kaszuba, Kamil Mlostek z kl. III oraz Szymon Bieńkowski z kl. II,
– w grupie starszej: Nadia Pieczara z kl. VI oraz Aleksander Jóźwik i Joanna Golonek z kl. VII.
Półfinał miejski odbył się 12 kwietnia w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej w Jaworznie. Uczestnicy z klas młodszych pisali test do książki M. Jaworczakowej „Oto jest Kasia”, a starsi do książki J. Sempe „Mikołajek”. W teście można było uzyskać 100 punktów.

Drużyna z naszej szkoły okazała się prawdziwym znawcą przygód Mikołajka, uzyskała 98 punktów i będzie reprezentować nasze miasto w finale konkursu, który odbędzie się 24 maja w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Katowicach. Będziemy trzymać za nich kciuki!

szkolny koordynator konkursu

Małgorzata Chudzikiewicz

Więcej o półfinale konkursu można przeczytać tu