5 października uczniowie klas VI-VII wraz z wychowawczyniami – p. I. Oleksiewicz i p. P. Piechną – wybrali się na wycieczkę historyczną Śladami Józefa Piłsudskiego w Krakowie.

Pierwszym punktem programu było zwiedzenie katedry wawelskiej. Pani przewodniczka w ciekawy i przystępny sposób przedstawiła młodzieży jej historię, najważniejsze obiekty i architekturę. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję wejść (po niezliczonych stromych schodach, niejednokrotnie wciągając brzuchy w wąskich przejściach…) na Wieżę Zygmuntowską, gdzie podziwiali potężny dzwon. A potem udali się w głąb katedry, by zobaczyć krypty – czyli groby – królów Polski i Polaków zasłużonych dla ojczyzny (w tym, oczywiście sarkofag Józefa Piłsudskiego).

Następnym punktem wycieczki był spacer po stolicy Małopolski śladami Marszałka. Uczniowie wybrali się najpierw na Cmentarz Rakowicki, czyli największą nekropolię Krakowa, gdzie pod pomnikiem i kwaterami poległych legionistów przypomnieli sobie najważniejsze wydarzenia I wojny światowej. Następnie udali się na ulicę Szlak – pod kamienicę, w której mieszkał Piłsudski – oraz na ulicę Oleandry, skąd w 1914 roku wyruszyła Pierwsza Kompania Kadrowa, kierując się na terytorium zaboru rosyjskiego.

Ostatnim punktem wyjazdu było wejście na Kopiec Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego. To wysokie wzniesienie – najwyższy kopiec nie tylko w Krakowie, ale i w Polsce – usypane w 1937 roku pozwoliło nam nie tylko poczuć ducha historii, ale też podziwiać niesamowity widok niemal na całe miasto, a nawet lotnisko w Balicach i lądujące tam samoloty.

Późnym popołudniem – zmęczeni, ale zadowoleni – wróciliśmy pod szkołę. To była bardzo udana lekcja historii w plenerze.

DSC_2234