image6

Z okazji wydania ilustrowanych opowieści o przygodach Gangu Słodziaków sieć sklepów Biedronka ogłosiła konkurs dla szkół podstawowych Szkolne Przygody Słodziaków, który ma inspirować dzieci do codziennego czytania. Uczniowie klas I – III wraz z wychowawcami postanowili wziąć w nim udział.

Pierwsza część konkursu polegała na przeczytaniu książki. Dzieci czytały ją w domu, jak również na lekcjach z wychowawcami i na zajęciach świetlicowych, aby jak najwięcej zapamiętać. Każdy uczeń, który poświęcał przynajmniej 10 minut na codzienne czytanie, otrzymywał naklejkę słodziaka i wklejał ją do swojego albumu.

Kolejnym etapem było zorganizowanie 10 października w naszej szkole obchodów Dnia Głośnego Czytania na podstawie książki R. Piątkowskiej Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków. Wszyscy uczniowie byli przebrani za bohaterów książki lub warzywa. Oprócz uczniów klas I – III w akcji udział wzięła grupa przedszkolna Sówki oraz pani dyrektor, pani higienistka szkolna, pani bibliotekarka i rodzice pierwszoklasistów. Na początku pani higienistka zapoznała zebranych ze swoją pracą, a następnie odbyło się głośne czytanie jednego z opowiadań książki przez panią dyrektor, następnie czytała pani Marta oraz pani Małgosia z biblioteki i pani higienistka. Potem odbyła się gorąca rywalizacja pomiędzy klasami na temat znajomości przeczytanej książki. Wszystkie klasy odpowiadały genialnie na bardzo szczegółowe pytania przygotowane przez wychowawcę klasy III, panią Renię. Kiedy komisja podliczała wyniki, przedszkolaki odgadywały nazwy warzyw i owoców po dotyku. Różnica w punktacji pomiędzy klasami była minimalna. Po podliczeniu wyników klasa pierwsza zajęła III miejsce i wygrała jednego słodziaka, klasa druga – drugie miejsce i dwa słodziaki, a klasa trzecia – I miejsce i trzy słodziaki.

Na koniec wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i kubek świeżego soku z owoców i warzyw wyciśnięty dzięki pomocy rodziców pierwszoklasistów, pań z obsługi oraz pani Marty z grupy przedszkolnej. Chcemy również gorąco podziękować za piękną dekorację pani Oldze – nauczycielce plastyki, a pani pedagog za piękne dyplomy. Zwycięzcom gratulujemy i zaczynamy pracę nad drugą częścią konkursu, tzn. klasy I rysują swoje historie, klasy II tworzą komiksy (rysunki z elementami tekstów), a klasy III piszą krótkie historie i je ilustrują.