Dzień 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości – ma szczególne znaczenie dla Polaków. Z tej okazji dyrektor, grono pedagogiczne oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. KEN w Jaworznie zorganizowali 8 listopada 2018 r. wieczór z pieśnią patriotyczną 100 lat Niepodległej.

Uroczystość, podczas której opowiedziana i przypomniana została historia Polaków i ich trud włożony w odzyskanie niepodległości, zgromadziła zarówno społeczność szkolną, jak i przyjaciół szkoły. W programie znalazły się wiersze i pieśni patriotyczne, które towarzyszyły walczącym na różnych frontach żołnierzom oraz cywilom żyjącym w trudnych czasach niewoli.
Na wstępie odbyło się uroczyste rozdanie nagród laureatom Miejskiego Konkursu Plastycznego dla szkół podstawowych Polska w baśni i legendzie zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 5. Konkurs był przeznaczony dla uczniów w dwóch kategoriach wiekowych: klas I-III i IV-VI. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej będącej ilustracją do dowolnie wybranej baśni lub legendy polskiej. Do konkursu nadesłano 52 prace w obu grupach wiekowych.
Uczennica klasy II Szkoły Podstawowej nr 19 w Jaworznie Katarzyna Ślęzak zajęła I miejsce w grupie wiekowej klas I-III. Pod kierunkiem wychowawczyni Anny Rozmus, wykonała ona w barwnych i ciekawych kolorach, różnorodną techniką, postać Bazyliszka. Na pamiątkę uczestnictwa w konkursie otrzymała dyplom oraz nagrodę – przybory szkolne i ciekawą książkę.
Wieczór był pełen wzruszeń i wspomnień.

Na zakończenie dyrektor szkoły – mgr Dorota Zięba – mówiąc o roli wieczornicy, podkreśliła, że jest ona żywą lekcją historii i patriotyzmu, integrującą wiele środowisk i łączącą pokolenia.